Autor Wątek: Na kim ciąży obowiązek odśnieżania chodników  (Przeczytany 3406 razy)

gorge

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 58
  • Zobacz profil
Na kim ciąży obowiązek odśnieżania chodników
« dnia: Styczeń 29, 2014, 02:06:48 pm »
Zgodnie z brzmieniem ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 1996,  Nr 132, poz. 622 z późn. zm.), a konkretnie jej art. 5 ust. 1 pkt. 4 to na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek zapewnienia utrzymania czystości i porządku poprzez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

W przypadku gdy nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 z późn. zm.) lub poszczególnych właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.

Za chodnik natomiast uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli między chodnikiem, a granicą działki jest pas zieleni, obowiązek odśnieżenia nie spoczywa na właścicielu nieruchomości, a np. na gminie, gdyż nie spełniony zostaje warunek bezpośredniości.

Jeżeli natomiast chodzi o drogi publiczne, na których nie ma wydzielonej części służącej dla ruchu pieszych, to obowiązek utrzymania czystości i porządku na takich drogach należy do zarządu drogi.

Zawsze jednak do obowiązków zarządu drogi należy pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej.

Nadzór nad realizacją w/w obowiązków sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W przypadku stwierdzenia niewykonania tych obowiązków wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku.
Kto nie wykonuje obowiązków zapewnienia utrzymania czystości i porządku poprzez chociażby nie uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, podlega karze grzywny.

Gdy zarządcy lub właściciele nieruchomości nie wywiązują się z „zimowych” zadań, strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł zgodnie z taryfikatorem grzywien za wybrane wykroczenia lub sporządzić wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Pruszkowie.

Na podstawie:
http://www.miejscowa.pl/prawo/item/811-na-kim-ciazy-obowiazek-odsniezania-chodnikow?.html
http://wiadomosci.wpr24.pl/pruszkow-walczy-ze-sniegiem;18803.html100dz

 • Global Moderator
 • Sr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 160
  • Zobacz profil
Odp: Na kim ciąży obowiązek odśnieżania chodników
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2019, 09:49:18 am »
Z poprzeniego wpisu a także z artykułu na WPR24, a dokładnie z komentarzy do artykułu wiemy, że nie wszyscy właściciele nieruchomości muszą odśnieżać chodnik przy swojej posesji, to z drugiej strony raczej nie mamy co liczyć, iż miasto stanie na wysokosci zadania i to wykona.
http://www.wpr24.pl/przyszla-zima-a-z-nia-oblodzone-chodniki/

Z chodników korzystają ludzie starsi i matki z dziecmi w wózkach, dla których droga po śliskim i zasypanym chodniku jest nie lada wyczynem.
Poczujmy się wspólnotą i jeżeli możemy to odśnieżajmy chodniki, posypujmy piaskiem czy solą oblodzenia. To da więcej dla likwidowania barier nie do pokonania niż jakieś abstrakcyjne akcje. A może własnie to powinno być teraz głównym hasłem programu "dostępnośc plus" a samorządy powinny coś więcej robić w tym kierunku.

Warto pokazać, że wiele ulic jest odsnieżonych dlatego, iż robia to mieszkańcy a nie miasto.

8 stycznia po całodniowych opadach śniegu tak wygladała ulica Studzienna: